Cicha spółka to forma działalności gospodarczej, która w przeszłości była uregulowana przepisami kodeksu handlowego z 27 czerwca 1934. Wprowadzenie w życie kodeksu cywilnego z roku 1964 uchyliło te regulacje. Oznacza to, że osoby tworzące tego typu działalności muszą stosować się do przepisów ogólnych, które nie są w stanie odnieść się do poszczególnych przypadków jednostki gospodarczej.
Cicha spółka jest przykładem umowy nienazwanej – specyfika odbiega nieco od skodyfikowanych w prawie ustaleń, natomiast nie posiada szczegółowych regulacji.
Pewnie zastanawiają się Państwo co to jest cicha spółka i jaka jest jej istota. Opiera się ona na wniesieniu przez wspólnika cichego, dysponującego majątkiem finansowym lub rzeczowym, wkładu na rzecz drugiego, jawnego wspólnika, prowadzącego przedsiębiorstwo czy inną działalność zarobkową we własnym imieniu.
Powinni Państwo zdawać sobie sprawę z tego, że wspólnik cichy nie odpowiada za zobowiązania podmiotu gospodarczego wobec wierzycieli.
Spółka tego rodzaju jest po prostu odmianą umowy cywilnoprawnej dwóch stron. Ich charakter ogranicza zakres racjonalnego istnienia do przedsiębiorstw małych lub co najwyżej średniej wielkości firm.