Spółką zależną, inaczej spółką córką nazywamy podmiot gospodarczy kontrolowany przez jednostkę dominującą, która posiada większość udziałów spółki zależnej, ma prawo do kierowania w niej polityką operacyjną i finansową, oraz która może powoływać i odwoływać organów zarządzających.
Istnieje wiele powodów, dla których zakłada się spółki córki. Są nimi między innymi chęć usprawnienia procesów zarządzania czy oddzielenie i skuteczne zwrócenie uwagi potencjalnych klientów na kolejny rodzaj prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności.
Spółka córka musi być utworzona w formie spółki kapitałowej tj. spółki akcyjnej lub spółki z o.o.. Większość z przedsiębiorców decyduje się jednak na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością o ile dotychczas również nie prowadzili działalności w tej formie.
Aby dokonać rejestracji spółki zależnej wystarczy uchwała organu zarządzającego spółką dominującą, pozostałe etapy przebiegają dokładnie tak samo jak w czasie rejestracji niezależnego podmiotu, tyle że spółka dominująca występuje w roli jedynego wspólnika.
Aby założyć spółkę z o.o., która dzięki uchwale stanie się spółką zależną należy:
1. Sporządzić akt założycielski.
2. Wnieść wkłady na rzecz kapitału zakładowego.
3. Powołać zarząd i radę nadzorczą lub komisję rewizyjną.
4. Złożyć formularze KRS-3, NIP-2, RG-1, ZUS-ZPA, VAT-R zapewniające zgłoszenie i rejestrację spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym, Urzędzie Skarbowym, Sądzie Rejestrowym i Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
5. Założyć rachunek bankowy.
6. Podpisać umowę z księgowym lub biurem rachunkowym.
7. Złożyć do Urzędu Skarbowego druk NIP-2.
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy lub porady w kwestii przeprowadzania procesu rejestracji spółki z o.o. i ustanowienia jej spółką zależną, nasi konsultanci oferują swoją pomoc. Zainteresowanych zapraszajmy do współpracy.