Podwójne opodatkowanie jest powszechnie uważane za wadę spółki z o.o., a z czego ono właściwie wynika? Opodatkowanie to zasadnicza różnica między spółkami osobowymi, a kapitałowymi, w których przychód nie jest przypisywany wprost wspólnikom. Na początek ulega on zmniejszeniu o koszty uzyskania przychodu przez spółkę. Ta różnica – czyli dochód firmy ulega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, którego stawka wynosi 19% (CIT), następnie zanim przychód trafi do wspólników, zostaje opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym udziałowców (PIT)
Ominięcie podwójnego opodatkowania w sp. z o.o. jest jednak możliwe i to na wiele sposobów. Jednym z nich jest między innymi zawieranie ze wspólnikami umów o dzieło czy też wynajem powierzchni magazynowej lub biurowej. Spółka może również powoływać wspólników do zarządu, czy też wykorzystywać znaki towarowe.
Korzystną opcją jest ominięcie podwójnego opodatkowania w sp. z o.o. poprzez najem powierzchni biurowej od wspólnika, gdyż spółka będzie mu za to płacić – co będzie dla niej kosztem. Dzięki temu CIT się zmniejszy, a wspólnik jako osoba fizyczna wybierając ryczałt odprowadzi tylko 8,5% podatku.
Finalnie podwójne opodatkowanie nie wystąpi, a podatek wyniesie jedynie 8,5%.