Ominięcie składki zdrowotnej przez wspólników spółki z o.o.

Ominięcie składki zdrowotnej przez wspólników spółki z o.o. jest możliwe dzięki art. 176 Kodeksu Spółek Handlowych, który poprzez dodanie do umowy spółki niestandardowych zapisów daje możliwość pobierania wynagrodzenia niepodlegającego pod składki zdrowotne.

Ominięcie składki zdrowotnej przez wspólników spółki z o.o. stanowi pewnego rodzaju rozwiązanie na zmianę przepisów podatkowych Polskiego Ładu jaka zostanie wprowadzona od stycznia w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. Zmiana dotyczy opodatkowania 9% składką zdrowotną członków zarządu, prokurentów i członków komisji rewizyjnych, którzy swoje wynagrodzenie pobierają ze spółki na zasadzie powołania na stanowisko uchwałą.

Nowy zapis w umowie spółki musi zostać odpowiednio sformułowany tzn. zawierać kluczowe informacje dotyczące wykonywania ?powtarzających się czynności wspólnika? określające np. częstotliwość tych prac (nie mogą to być czynności świadczone w sposób ciągły).

Należy pamiętać, iż zmiany w umowie spółki wymagają zgłoszenia do Krajowego Rejestru Sądowego poprzez wpis aktualizacyjny.

Oddzwonimy do Ciebie
w 30 sekund!
Chcesz żebyśmy zadzwonili do Ciebie?
Podaj nam swój numer telefonu, oddzwonimy najszybciej jak to możliwe.